Produkty z tej kategorii są przeważnie przepisywane przez lekarza okulistę lub optometrystę osobom po 35. roku życia, kiedy to rogówka traci swą elastyczność i zdolność akomodacji oka spada. Widzenie na bliskie odległości staje się wtedy utrudnione i osoby zaczynają odsuwać od siebie czytaną gazetę, książkę bądź smartfon, aby lepiej je widzieć i móc przeczytać tekst. Starczowzroczność, inaczej zwana również prezbiopią, dotyka zarówno osób krótkowzrocznych, jak i dalekowzrocznych, choć u tych pierwszych objawy obserwuje się później niż u pierwszych (zależnie od wady). Również osoby cierpiące na astygmatyzm często uskarżają się na problemy z widzeniem z bliska po osiągnięciu pewnego wieku. Jest co całkowicie naturalne i wiąże się z procesem starzenia organizmu. Rozwiązaniem w takich przypadkach mogą być toryczne soczewki progresywne.
Szkła kontaktowe tego typu nazywane są czasami soczewkami naprzemiennego widzenia, bo dzięki nim źrenica śledzi naprzemiennie moce do dali lub bliży w zależności od tego, czy patrzy w górę czy w dół. Soczewki dwuogniskowe zawierają w sobie dwie moce, natomiast wieloogniskowe – wiele mocy. Sposób, w jaki takie soczewki działają zależy od użytych technologii i ich projektu. Większość z nich wykonana jest z hydrożelu lub twardszych, przepuszczających tlen substancji. Ponieważ soczewki kontaktowe znajdują się w minimalnej odległości od oka, ich użytkownicy muszą nauczyć się przez nie patrzeć tak, aby poprawnie widzieć na wszystkie odległości. Ludzki wzrok jest jednak tak niesamowity, że bardzo szybko przyzwyczaja się do nowych warunków i używanie dwu-/wieloogniskowych soczewek nie stanowi najmniejszego problemu.
Nasz wybór kontaktów dwu- i wieloogniskowych obejmuje nie tylko standardowe soczewki miesięczne, ale także ultranowoczesne soczewki jednodniowe, które nie wymagają absolutnie żadnej konserwacji i zapewniają nieporównywalny komfort i bezpieczeństwo. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje i marki soczewek progresywnych.
Normalnie moce addytywne (ADD) wahają się od 0.5D do 3.0D, ponieważ większość ludzi potrzebuje tylko taki poziom korekcji do bliży. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowego zakresu mocy ADD, możesz spróbować Proclear Multifocal XR, które charakteryzują się rozszerzonym wyborem mocy ADD, jak również szerokim zakresem mocy sferycznych, zarówno dla daleko- jak i krótkowzroczności.
Należy pamiętać, że zakup dwuogniskowych soczewek kontaktowych bez recepty od wykwalifikowanego specjalisty jest niemożliwy. Ponadto recepta na okulary progresywne nie jest taka sama jak na soczewki kontaktowe, więc nawet jeśli masz receptę na okulary, nie oznacza to, że możesz po prostu na jej podstawie przejść na soczewki wieloogniskowe. Zanim to nastąpi, okulista bądź optyk musi wykonać przymiarkę soczewek na Twoich oczach i wystawić szczegółową receptę zawierającą wszystkie niezbędne parametry. Czasami taka recepta jest bardzo dokładna i obejmuje konkretną markę uznaną przez optometrystę za idealny wybór dla Twoich potrzeb. Jeśli chcesz wypróbować inną markę kontaktów, zdecydowanie zalecana jest konsultacja ze specjalistą.