Soczewki kontaktowe a makijaż

Soczewki kontaktowe a makijażSoczewki kontaktowe w połączeniu z makijażem są w stanie stworzyć naprawdę niesamowity efekt - oczywiście jeśli jest to zrobione w sposób umiejętny. Niestety wiele badań pokazuje, że sporo powikłań związanych z soczewkami wynika z niepoprawnej aplikacji makijażu. Kosmetyki mogą być przyczyną problemów z bezpieczeństwem soczewek, ponieważ zawarte w nich składniki są w stanie uszkodzić soczewki, powodując podrażenie oczu, a nawet ich infekcję. Z tego powodu podczas aplikacji makijażu przy jednoczesnym użyciu soczewek kontaktowych powinny być przestrzegane pewne zasady, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej higieny i bezpieczeństwa oczom.

Po kolei: umyj ręce, załóż soczewki, nakładaj makijaż

Najważniejszą rzeczą, o której zawsze trzeba pamiętać przed zakładaniem soczewek, jest dokładne umycie rąk. Ma to szczególne znaczenie po dotykaniu kosmetyków takich jak kremy czy balsamy, ponieważ zawierają one tłuszcze, których nie sposób usunąć z soczewek.

Kolejna ważna zasada, której należy przestrzegać podczas używania soczewek z makijażem, nakazuje zakładać soczewki przed nałożeniem makijażu, jednak po użyciu produktów w sprayu, takich jak lakier do włosów. Jest to spowodowane tym, że miękkie soczewki kontaktowe mają tendencję do nasiąkania rozpylanymi kosmetykami i proces ten jest nieodwracalny. Soczewki zakładać należy przed rozpoczęciem malowania twarzy z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli założysz soczewki na już umalowane oczy, wraz z soczewką wprowadzisz do oka drobinki kosmetyków, które mogą podrażnić Twoją rogówkę. Po drugie, często podczas zakładania soczewek, zwłaszcza jeśli nie od razu się ono udaje, dochodzi do łzawienia oczu, które może po prostu zrujnować Twój starannie nałożony makijaż.

Kosmetyki przyjazne soczewkom

Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni zwracać uwagę na to, jakie kosmetyki kupują, ponieważ nie każdy ich rodzaj nadaje się do używania wraz z soczewkami. Odnosi się to zwłaszcza do kosmetyków opartych na olejach, a także do pudrów, których drobinki mogą dostać się pod soczewkę i podrażniać oko. Aby zachować ostrożność, zamień kosmetyki w pudrze na te w kremie lub fluidzie. Jeśli nie możesz tego zrobić, pamiętaj, aby nakładać puder z zamkniętymi oczami i przy zachowaniu maksymalnej ostrożności.

Osobom noszącym soczewki poleca się używanie produktów jak najbardziej naturalnych i łagodnych, ponieważ z zasady osoby te mają bardziej wrażliwe oczy, zwłaszcza jeśli cierpią na zespół suchego oka.

Jeśli nosisz soczewki, nie używaj płynów do demakijażu na bazie olejów ani wodoodpornych maskar i kredek do oczu, ponieważ mogą one poważnie podrażnić Twoje oczy. Unikaj również nakładania kremu pod oczy na górną powiekę oraz używania brokatowych cieni ze względu na to, że brokat może dostać się pod soczewkę i zadrapać rogówkę oka. Należy również zachować ostrożność podczas używania sztucznych rzęs, ponieważ klej stosowany do ich zakładania może uszkodzić soczewki. Przed nałożeniem cieni do powiek, zamiast fluidu na górną powiekę nakładaj bazę pod cienie.

Zasady bezpieczeństwa

Nakładanie makijażu podczas używania soczewek kontaktowych wymaga zachowania pewnych zasad ostrożności. Po pierwsze, pamiętaj, aby Twoje pędzle i gąbeczki do makijażu zawsze były czyste, aby zminimalizować problemy z zanieczyszczeniem oczu. Brudne pędzle i gąbki nie tylko szkodzą i skracają życie Twoich kosmetyków, ale mogą także przyczyniać się do problemów z cerą oraz oczami. Po drugie, malując rzęsy tuszem zaczynaj od połowy powieki, a nie od wewnętrznego kącika oka - dzięki temu zapobiegniesz problemom związanym z zapaleniem gruczołu łzowego. Po trzecie, eyeliner nie powinien być nakładany wprost na linię wodną oka, ponieważ może to prowadzić do zatkania gruczołów tarczkowych, suchości oka, a także do zanieczyszczenia filmu łzowego kosmetykiem, który może uszkodzić soczewki.

Wreszcie, wyjmowanie soczewek powinno następować przed zmywaniem makijażu, ponieważ czynność ta mogłaby je poważnie zanieczyścić.

Jeśli lubisz się malować i stosujesz ciężki makijaż na co dzień, pomyśl o przerzuceniu się na soczewki jednodniowe, albowiem utrzymanie soczewek wielokrotnego użytku w czystości może być dla Ciebie problematyczne.

Podsumowanie

Oto lista zasad, których należy przestrzegać podczas używania soczewek wraz z makijażem:

 • dokładnie umyj ręce przed dotykaniem soczewek kontaktowych
 • aplikuj kosmetyki w sprayu (takie jak perfumy, lakier do włosów, etc.) przed założeniem soczewek
 • załóż soczewki przed nałożeniem makijażu
 • unikaj produktów z olejem w składzie, pudrów, brokatu, wodoodpornych kosmetyków, sztucznych rzęs
 • nie używaj kremu do oczu ani podkładu na górnej powiece, zamiast tego użyj bazy pod cienie
 • jeśli to możliwe, używaj tylko naturalnych i łagodnych kosmetyków
 • zachowaj higienę akcesoriów do makijażu (pędzli i gąbek)
 • nie aplikuj tuszu do rzęs w wewnętrznych kącikach oczu
 • nie używaj eyeliner'a bezpośrednio na linii wodnej powieki
 • zdejmuj soczewki zawsze przed zmywaniem makijażu
 • przemyśl zmianę soczewek na jednodniowe, jeśli często i mocno się malujesz

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.