Noszenie soczewek podczas alergii

Noszenie soczewek podczas alergiiWiosna i lato to dla większości z nas najprzyjemniejsze pory roku, jednak alergicy mogą mieć na ten temat odmienne zdanie, albowiem dla nich jest to czas nasilonych objawów alergii. Pyłki produkowane przez przeróżne rośliny krążą w powietrzu i mogą dostawać się absolutnie wszędzie, dlatego wiele osób zgłasza wtedy problemy związane z noszeniem soczewek kontaktowych. Oczy stają się wtedy podrażnione i czerwone a powieki spuchnięte. Noszenie soczewek w warunkach wzmożonego pylenia roślin może przysparzać wielu kłopotów lub stać się wręcz niemożliwe.

Większość wiosennych alergenów pochodzi od drzew, letnich natomiast od traw, kwiatów oraz innych roślin. Problem alergii pogłębia się za sprawą zwiększonej wilgotności powietrza oraz temperatury przekraczającej 20°C. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby poprawić komfort noszenia soczewek w sytuacji wystąpienia symptomów alergii.

Po pierwsze, zawsze przestrzegaj ogólnych zaleceń swojego lekarza alergologa. Dobrym pomysłem jest zakup oczyszczacza powietrza lub specjalnego filtra montowanego w systemie klimatyzacji, którego zadanie polega na zatrzymywaniu cząsteczek pyłków. Podczas silnego pylenia roślin należy trzymać zamknięte okna oraz unikać chodzenia po domu w butach, gdyż pyłki można w ten sposób z łatwością przynieść z zewnątrz. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 50%. Okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowe akcesorium na wyjścia - dzięki nim promienie słoneczne nie będą przyczyniać się do pogorszenia ostrości widzenia. Ulgę przynieść mogą również płukanki do oczu oraz zimne kompresy.

Alergicy noszący soczewki kontaktowe w okresie pylenia roślin powinni częściej wymieniać swoje szkła na nowe - nawet częściej niż rekomenduje producent. Dla niektórych osób optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przerzucenie się na soczewki jednodniowe, ponieważ nie gromadzą one na swojej powierzchni takiej ilości alergenów, jak soczewki używane przez kilka tygodni. W przypadku konieczności stosowania soczewek wielokrotnego użytku należy pamiętać o wzmożonej higienie rąk i zawsze dokładnie czyścić szkła po każdym użyciu. Istotne jest również, aby stosować płyny do pielęgnacji soczewek pozbawione konserwantów, gdyż konserwanty również mogą uczulać, dodatkowo pogłębiając objawy. Sztuczne łzy oraz nawilżające krople do oczu z pewnością również przyniosą ulgę osobom zmagającym się z alergią.

Jeśli powyższe rady zostaną wprowadzone w życie, wiosna i lato staną się dużo przyjemniejsze dla każdego alergika.

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.