Czy dzieci mogą używać soczewek?
Soczewki kontaktowe stają się coraz popularniejsze wśród dzieci i jest to zjawisko pozytywne z przynajmniej dwóch powodów.
- Bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej
Soczewki są dużo bezpieczniejsze niż okulary u dzieci aktywnych fizycznie, które lubią uczestniczyć w zajęciach sportowych. Zapewniają one wyraźny i stabilniejszy centralny obraz, a także szersze widzenie peryferyjne oraz lepsze widzenie przestrzenne podczas ruchu niż okulary, co zapobiega wypadkom i urazom podczas ćwiczeń. Co więcej, gdy dochodzi do wypadków, soczewki nie tłuką się, jak okulary i nie stwarzają dodatkowego zagrożenia.
- Podnoszenie samooceny
Pomimo popularności książek i filmów o Harrym Potterze, noszenie okularów wśród młodzieży nadal wiąże się z niższą samooceną i pewnością siebie. Na szczęście soczewki kontaktowe z łatwością rozwiązują ten problem. Podsumowanie wyników trzyletniego badania zapoczątkowanego w 2010 roku pokazało, że dzieci noszące soczewki kontaktowe oceniały swoje kompetencje społeczne, osiągnięcia szkolne oraz wygląd istotnie wyżej niż dzieci noszące okulary. Większość optometrystów zdaje się zgadzać z rezultatami powyższego badania. Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez Amerykański Związek Optometrystów, 50% praktyków uważa, że 10-12 lat to optymalny wiek, aby po praz pierwszy dopasować soczewki kontaktowe a ponad 20% z nich uważa, że można to robić już u dzieci w wieku 8-9 lat.
O czym należy pamiętać
- Używanie soczewek kontaktowych wiąże się z pewną dozą dojrzałości, ponieważ muszą być one w prawidłowy sposób przechowywane i pielęgnowane, a użytkownicy muszą stosować się do zaleceń lekarzy oraz optometrystów. Jakiekolwiek odstępstwa od rygoru higieny i zasad użytkowania szkieł mogą przyczynić się do poważnych komplikacji, nie wyłączając ryzyka utraty wzroku. Pod tym względem wiek ma znaczenie, ale nie decydujące.
- Jeśli jako rodzic martwisz się o to, czy Twoje dziecko poradzi sobie z codzienną higieną soczewek, przemyśl zakup soczewek jednodniowych, ponieważ są one dużo łatwiejsze w obsłudze i nie wymagają czyszczenia, minimalizując ryzyko infekcji. Ponadto nie ma przy nich ryzyka wystąpienia alergii na płyn do pielęgnacji szkieł.
- Soczewki kontaktowe powinny być dopasowane do stylu życia użytkowników. Nie są one polecane osobom uprawiającym sporty wodne ze względu na ryzyko związane z pełzakowatym zapaleniem rogówki, natomiast są idealnym rozwiązaniem dla miłośników kolarstwa, biegania oraz innych sportów na świeżym powietrzu. Rodzice rozważający różne opcje korekcji wzroku dla swoich pociech powinni więc wziąć pod uwagę zainteresowania swoich dzieci.
- Rodzice muszą pamiętać, że soczewki kontaktowe to produkty zastosowania medycznego i ich użycie może wiązać się z poważnym urazem rogówki, który z kolei doprowadzić może do infekcji oka. Z tego powodu soczewki muszą zawsze być dopasowane przez optometrystę bądź innego specjalistę, który dobierze odpowiedni ich rodzaj oraz udzieli fachowych porad związanych z ich bezpiecznym używaniem.
- Regularne wizyty kontrolne u optometrysty to obowiązek każdego młodego użytkownika soczewek. Najlepszym momentem na aktualizację recepty na soczewki lub okulary jest koniec roku szkolnego. Wady refrakcyjne często pogłębiają się na skutek zmian w codziennych aktywnościach u dzieci oraz za sprawą tego, że dziecięce oczy rosną równie szybko, jak reszta ich ciała. Koniec roku szkolnego z reguły wiąże się z koniecznością dłuższego "przesiadywania nad książkami", co przekłada się na zmiany w mocach soczewek, jakie dziecko powinno nosić. Z tego względu warto zbadać dzieciom oczy przed kolejnym rokiem szkolnym, tak, aby nie miało kłopotów ze wzrokiem podczas nauki.
- Noszenie soczewek lub okularów, które są zbyt słabe albo zbyt mocne może m.in. prowadzić do przemęczenia wzroku lub bólu głowy. Ponadto, nieadekwatna moc soczewek może doprowadzić do pogłębiania się problemów dziecka ze wzrokiem i poważnych konsekwencji w dalszych latach.
Podsumowując, soczewki kontaktowe są doskonałą metodą korekcji wzroku dla osób w każdym wieku. Dzieci powinny używać szkieł kontaktowych pod nadzorem rodziców oraz powinny mieć badany wzrok przynajmniej raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem roku szkolnego.