Następstwa zespołu suchego oka

Następstwa zespołu suchego okaZespół suchego oka (Dry Eye Syndrome, DES) może mieć różne następstwa, z czego niektóre dość niebezpieczne.

  1. Wybór okularów zamiast soczewek

    Najpowszechniejszą konsekwencją zespołu suchego oka jest powrót do używania okularów przez osoby, które spróbowały soczewek kontaktowych, ale ze względu na nieprzyjemne doświadczenia zrezygnowały z tej formy korekcji wzroku. Pacjenci, o ile nie są bardzo zdeterminowani, aby nosić soczewki, często nie szukają pomocy u okulisty, tylko szybko się zniechęcają i "przepraszają się" ze swoimi okularami. Tego rodzaju sytuacji można uniknąć poprzez odpowiednią edukację podczas pierwszego dopasowania soczewek.

  2. Prezenteizm

    Kolejną konsekwencją DES jest zmniejszona produktywność. Badania pokazują, że osoby z zespołem suchego oka często przejawiają prezenteizm - przychodzą do pracy, lecz ich produktywność jest znacznie obniżona w związku z ich samopoczuciem. Istnieje istotna statystycznie różnica pomiędzy poziomem produktywności osób zdrowych a osób dotkniętych tym schorzeniem. Ma to przełożenie na sytuację finansową pracodawcy, ponieważ roczny koszt obniżonej produktywności w związku z DES wynosi około $740 na osobę. Należy zauważyć, że koszty leczenia zespołu suchego oka są dużo niższe niż podana wartość, a więc diagnoza i skuteczne leczenie zespołu suchego oka leżą w interesie pracodawców.

  3. Pogorszona funkcjonalna ostrość wzroku

    Wiele badań pokazuje, że funkcjonalna ostrość wzroku (określająca stopień jakości widzenia podczas wykonywania codziennych czynności, np. jazdy samochodem lub czytania książki) jest znacznie obniżona u osób z zespołem suchego oka, mimo iż ostrość ich wzroku określana na podstawie standardowego badania u okulisty bądź optyka nie odbiega od normy. W jednym z badań naukowcy sprawdzali, czy istnieją różnice pomiędzy osobami zdrowymi a tymi cierpiącymi na DES, jeśli chodzi o jazdę samochodem. Analiza wyników pokazała, że badane osoby z zespołem suchego oka miały znacznie gorszy wzrok podczas prowadzenia pojazdów niż osoby zdrowe, zwłaszcza podczas takich sytuacji jak jazda po rondzie czy też zbliżanie się do skrzyżowania. Ponadto, osoby z DES reagowały znacznie wolniej na zmieniającą się sytuację na drodze.