Czy należy przerzucić się na okulary w czasie epidemii?
W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia sugerujące, że w czasie pandemii koronawirusa należy zaprzestać używania soczewek kontaktowych, aby uniknąć zarażenia. Jeśli jesteś doświadczonym/-ą użytkownikiem/użytkowniczką soczewek kontaktowych, zapewne instynkt podpowiada Ci, że takie ostrzeżenia nie mają zbyt wiele sensu. Osoby sugerujące większe bezpieczeństwo okularów przekonują, że użytkownicy soczewek częściej dotykają swojej twarzy oraz że Covid-19 zwiększa ryzyko zapalenia spojówek. Na pierwszy rzut oka argumenty takie mogą wydawać się sensowne, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie nieco bliżej. Po konsultacjach z naszymi lekarzami, którzy na co dzień mają do czynienia z przeróżnymi infekcjami narządu wzroku, pracują z całą gamą metod korekcji wzroku, a także mają wieloletnie doświadczenie kliniczne, oto, jakie jest nasze stanowisko w tej sprawie.
Co wiadomo o noszeniu soczewek
- Użytkownicy soczewek są świadomi ogromnej wagi higieny rąk, zwłaszcza podczas dotykania oczu.
- Przed każdym kontaktem z soczewkami trzymają się oni ścisłego reżimu higienicznego - dokładne mycie rąk przed dotykaniem soczewek wchodzi w nawyk i szybko staje się automatyczne.
- Osoby noszące soczewki nie dotykają swoich oczu, głównie dlatego, że może to przemieścić soczewkę na oku i spowodować podrażnienie. Jeśli to robią, odbywa się to z udziałem czystych rąk (patrz wyżej).
- Pacjenci okulistyczni używający soczewek doskonale wiedzą o ryzyku zapalenia spojówek i potrafią rozpoznać sygnały zwiastujące chorobę.
- Soczewki kontaktowe umożliwiają noszenie dobrze dopasowanych gogli ochronnych.
- Dla lekarzy, pielęgniarek oraz innych pracowników ochrony zdrowia, soczewki całodobowe takie jak Air Optix Night & Day to doskonała opcja korekcji wzroku. Umożliwiają one ciągłą korekcję wad refrakcyjnych bez konieczności zdejmowania szkieł i ich pielęgnacji przez długie tygodnie.
- Użytkownicy soczewek dotykają swoich oczu maksymalnie dwa razy dziennie - podczas zakładania szkieł oraz ich zdejmowania.
Co wiadomo o noszeniu okularów
- Spójrzmy prawdzie w oczy: prawie nikt nie czyści opraw swoich okularów. Szkła są od czasu do czasu przemywane, ale oprawki nierzadko są po prostu okropnie brudne. Współpracujemy z optykami, którzy wymieniają szkła w okularach w swojej codziennej profesji. Oprawki trafiające do salonu bardzo często są brudne z łoju, kosmetyków i przeróżnej maści drobinek brudu, które miesiącami się na nich gromadzą. A Ty, kiedy ostatni raz czyściłeś/-aś swoje okulary?
- Większość osób noszących okulary musi co jakiś czas poprawiać je na nosie, aby lepiej leżały. Dotykają tym samym swojej twarzy, czyli robią dokładnie to, czego w tym niebezpiecznym czasie nie powinno się robić.
- Jeśli nosisz sprzęt ochronny (przyłbicę medyczną lub ochronne gogle), zauszniki okularowe, oprócz tego, że mogą boleśnie uwierać, uniemożliwiają dokładne przyleganie tejże ochronnej garderoby, całkowicie niwecząc sens jej noszenia. Jest to sytuacja niebezpieczna dla osób pracujących w pierwszej linii pomocy osobom zakażonym.
- Zwykłe okulary same w sobie stanowią bardzo niewielką, jeżeli nie znikomą ochronę przed zakażeniem koronawirusem. Do tego celu potrzebne są specjalistyczne, przylegające gogle lub przyłbica ochronna.
Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne podczas epidemii Covid-19?
Podsumowując, nie zgadzamy się ze stwierdzeniami publikowanymi w mediach odradzającymi noszenie soczewek w obecnej sytuacji. Są one zbyt ogólnikowe i zdają się wywodzić z artykułu opublikowanego przez Amerykańską Akademię Okulistyki. W owym artykule AAO nie stawia sprawy tak bardzo na ostrzu noża, jak zrobiły to media (CNN ma tutaj swój duży udział) - daje jedynie sygnał, aby sprawę rozważyć. Ponadto AAO w rzeczonym materiale odsyła również do innego swojego artykułu, w którym radzi, jak prawidłowo obchodzić się z soczewkami, aby nie dopuścić do infekcji. Zgoda - jeśli na co dzień dotykasz soczewek brudnymi rękami, to nie powinieneś/nie powinnaś ich w ogóle nosić, bo działając w ten sposób, narażasz się na zakażenia przeróżnymi patogenami, nie tylko koronawirusem SARS-Cov-2.
Naszym zdaniem tego rodzaju zalecenia są szczególnie niebezpieczne dla lekarzy, pielęgniarek oraz dla każdego, kto pracuje w pierwszej linii pomocy medycznej podczas epidemii. Dla tych osób zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z dobrodziejstw soczewek do ciągłego noszenia oraz dokładnie przylegających do twarzy gogli czy przyłbic. Soczewki kontaktowe można w takiej sytuacji zmienić na świeże tylko po zdjęciu środków ochrony osobistej oraz po ściśle kontrolowanej procedurze dekontaminacji. Dzięki temu specjaliści nie muszą ani razu w ciągu dnia pracy (lub dłużej) dotykać swoich oczu, a ich wzrok jest idealnie ostry podczas wszystkich zabiegów wykonywanych w ramach ich profesji.
Jeśli jesteś "zwykłym" użytkownikiem soczewek i codziennie przestrzegasz zasad higieny obowiązujących podczas ich zakładania i zdejmowania, ryzyko związane z ich noszeniem jest takie samo teraz, jak zawsze, czyli minimalne. Jeśli pracujesz, na przykład, w supermarkecie, lub w ramach swojej pracy regularnie spotykasz się z ludźmi, możesz dodatkowo chronić swoje oczy odpowiednimi środkami ochrony osobistej, takimi jak przylegające do twarzy gogle. Zapewni to dużo lepszą barierę przed zakażeniem wirusem niż zwykłe okulary.
Na koniec apelujemy: zawsze pamiętaj, aby zachowywać wymagany odstęp od drugiej osoby oraz aby podejmować dodatkowe środki ostrożności związane z higieną zalecane przez autorytety w dziedzinie zdrowia w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Dzięki temu chronisz siebie oraz swoich bliskich.
Życzymy bezpieczeństwa i dużo zdrowia.