Jak radzić sobie z zespołem suchego oka?
Istnieje kilka sposobów walki z zespołem suchego oka. Jeśli problem ten dotyczy Ciebie, w pierwszej kolejności udaj się do okulisty, aby ustalić leżącą u podłoża objawów przyczynę. Jeśli lekarz z całą pewnością wykluczy cukrzycę, dysfunkcję gruczołu tarczkowego oraz zaburzenie widzenia przestrzennego, możesz spróbować prostych zabiegów wymienionych poniżej, które pomogą Ci zminimalizować objawy.
- Przerzuć się na najnowocześniejsze soczewki kontaktowe
Producenci soczewek kontaktowych każdego roku opracowują nowe materiały i coraz bardziej zaawansowane technologie produkcji. Nie bój się próbować nowych produktów pojawiających się na rynku - oczywiście rób to w porozumieniu ze swoim optykiem lub okulistą. Nowoczesne soczewki kontaktowe są bardziej tlenoprzepuszczalne i utrzymują swoje nawilżenie dłużej niż soczewki starej generacji.
- Używaj nawilżających kropli do oczu oraz sztucznych łez
Nawilżające krople do oczu obniżają napięcie powierzchniowe płynów, umożliwiając im bardziej równomierną dystrybucję oraz łatwiejsze wnikanie. Zazwyczaj zawierają one konserwanty oraz sole sodu i potasu. Ogólnie rzecz biorąc, nawilżające krople przeznaczone do używania z miękkimi soczewkami kontaktowymi mogą być również używane podczas noszenia soczewek RGP. Krople do soczewek RGP nie mogą być jednak używane wraz z miękkimi soczewkami.
Sztuczne łzy z kolei, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie zastąpić film łzowy osoby ich używającej. Mogą one przynieść znaczącą ulgę osobom z zespołem suchego oka, jednak użytkownicy soczewek kontaktowych powinni stosować jedynie preparaty pozbawione konserwantów. Sztuczne łzy nie wpływają na komfort noszenia szkieł kontaktowych i mogą być używane zarówno z twardymi, jak i miękkimi soczewkami.
- Noś okulary przeciwsłoneczne i gogle ochronne
Chroń swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV za pomocą okularów przeciwsłonecznych, a do pracy zakładającej obecność spalin, pyłu, wody, etc. ubieraj gogle ochronne. Uczucie suchości oczu może wynikać lub być potęgowane przez maleńkie drobinki zawarte w powietrzu, a także przez samo ciepło.
- Stosuj nawilżacze powietrza
Podniesienie poziomu wilgotności powietrza za pomocą nawilżacza może mieć zbawienny wpływ na Twoje oczy, zwłaszcza w zimie, gdy ogrzewanie w domu i miejscu pracy dramatycznie wysusza powietrze. Urządzenia te podnoszą poziom nawilżenia błony śluzowej nosa oraz powierzchni oka, co znacząco minimalizuje dyskomfort. Ponadto, dzięki większej wilgotności powietrza, proces wysuszania soczewek kontaktowych również przebiega wolniej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli nawilżaczy powietrza: od ultradźwiękowych, poprzez parowe, wydzielające zimną lub ciepłą mgłę, posiadające lub nieposiadające higrometru. Zaleca się kupno urządzenia z higrometrem do kontroli względnej wilgotności powietrza. Pamiętaj, aby dokładnie czyścić nawilżacz powietrza nie tylko na początku sezonu grzewczego, ale także regularnie podczas używania.
- Pij dużo płynów
Babcina mądrość mówi, żeby podczas choroby dużo pić i nie jest to pozbawione podstaw. Poziom nawodnienia organizmu ma wpływ na gęstość płynów ustrojowych, dlatego łatwiej jest wydmuchać nos, jeśli ciało jest odpowiednio nawodnione. To samo dotyczy oczu oraz filmu łzowego. Im więcej płynów będziesz przyjmować, tym słabsze powinny się stać objawy zespołu suchego oka.
- Możesz, lecz nie musisz przyjmować suplementów z kwasami Omega-3
Być może słyszałeś/-aś, że przyjmowanie kwasów tłuszczowych Omega-3 może zmniejszyć nasilenie objawów zespołu suchego oka. Najnowsze badania nie potwierdzają tej zależności. Okazuje się, że przyjmowanie suplementów zawierających kwasy Omega-3 ma taki sam wpływ na DES jak przyjmowanie suplementów zawierających oliwę z oliwek. Tak więc nie marnuj pieniędzy na środki o wątpliwej skuteczności, a zamiast tego zjedz sałatkę z dodatkową łyżką oliwy z oliwek.
Poza wymienionymi sposobami, aby zminimalizować objawy zespołu suchego oka, stosuj ciepłe kompresy na oczy, staraj się nie trzeć oczu oraz mrugaj z większą częstotliwością.