Wpływ promieni UV na zdrowie oczu

Wpływ promieni UV na zdrowie oczuWiększość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka mają promienie UV, jednak świadomość ta dotyczy głównie ich wpływu na skórę. Niewiele osób zdaje się mieć świadomość zagrożeń, jakie płyną z promieniowania ultrafioletowego na nasze oczy. Co więcej, o ochronie naszych oczu przed promieniami słońca myślimy głównie w lecie, gdy spędzamy na zewnątrz więcej czasu, jednak promieniowanie UV ma wpływ na nasz wzrok niezależnie od pory roku i powinniśmy chronić nasze oczy przez cały czas.

Zagrożenia płynące z promieniowania UV na nasze oczy

Tkanki oczu wystawionych na działanie promieniowania UV ulegają stopniowemu uszkodzeniu. Promieniowanie to może wywołać takie schorzenia jak zaćma, zapalenie rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej (będące jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku), śnieżna ślepota (czyli poparzenie rogówki słońcem), skrzydlik, a także, w ekstremalnych przypadkach, nowotwory. Większość z wymienionych chorób rozwija się długo i powoli a pacjenci zauważają objawy dopiero w ich zaawansowanym stadium. Na szczęście osoby używające soczewek kontaktowych lub okularów przeciwsłonecznych są w pewnym stopniu chronione przed negatywnym wpływem promieni UV, ponieważ praktycznie wszystkie nowoczesne linie soczewek kontaktowych zawierają skuteczny filtr UV (Amerykańskie Towarzystwo Optometryczne rekomenduje soczewki blokujące przynajmniej 95% promieni UV-A oraz 99% promieni UV-B).

Jak chronić oczy przed promieniami UV

  • Jako użytkownik soczewek kontaktowych, zakładaj okulary przeciwsłoneczne, gdy tylko jest ku temu okazja, a także upewnij się, że Twoje soczewki zawierają filtr UV. Jeśli tak nie jest, rozważ przerzucenie się na inną markę.
  • Wybierając okulary przeciwsłoneczne, kieruj się nie tylko ich wyglądem i wytrzymałością, ale przede wszystkim jakością szkieł. Muszą one blokować zarówno promienie UV-A, jak i UV-B. Polaryzacja soczewek okularowych również podnosi komfort widzenia, wyostrzając obraz.
  • Jeśli nosisz okulary korekcyjne, zastanów się nad zakupem przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych, które nie tylko ochronią Cię przed słońcem, ale także wyostrzą Twój wzrok.
  • Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem to kolejny atrybut niezbędny, aby chronić oczy w lecie i bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu.
  • Rodzice powinni zacząć chronić oczy swoich dzieci tak wcześnie, jak to możliwe. Dzieci lubią spędzać czas na zewnątrz, a ich delikatne ciała są szczególnie narażone na szkodliwe promieniowanie, dlatego tak ważne jest, aby od pierwszych dni życia chronić je przed słońcem za pomocą czapeczek oraz, w miarę możliwości, okularów przeciwsłonecznych.

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.