Astygmatyzm i soczewki kontaktowe toryczne - co trzeba wiedzieć?
- 1. Astygmatyzm - co to jest?
- 2. Jak rozpoznać astygmatyzm?
- 3. Toryczne soczewki kontaktowe dlaastygmatyków
- 4. Rodzaje soczewek torycznych
- 5. Soczewki toryczne a zwykłe soczewki -różnice
- 6. Czy można korygować astygmatyzm zwykłymisoczewkami sferycznymi?
- 7. Ile kosztują soczewki kontaktowe naastygmatyzm?
- 8. Gdzie kupić soczewki toryczne?

Jak pokazują statystyki, z astygmatyzmem boryka się co trzeci pacjent ze zdiagnozowaną wadą wzroku. Jest to niemal tak samo powszechne schorzenie jak krótkowzroczność oraz dalekowzroczność, przy czym często występuje w kombinacji z nimi. Warto wiedzieć, że praktycznie każdy ma tzw. astygmatyzm fizjologiczny nieprzekraczający 0,5 dioptrii. Jednym ze skutecznych sposobów na poradzenie sobie z astygmatyzmem są specjalne soczewki kontaktowe toryczne.
Astygmatyzm - co to jest?
Niezborność rogówkowa, jak nazywają astygmatyzm specjaliści, wynika z nieregularności kształtu rogówki oka u osób z tym schorzeniem. Rogówka nie jest idealnie okrągła, tylko jej krzywizny różnią się w zależności od miejsca pomiaru. Powoduje to zaburzenie funkcji ogniskowania promieni światła, które skupiają się w dwóch osiach, a nie w jednym punkcie. W rezultacie obraz odbierany przez te osoby jest niewyraźny, a brzegi przedmiotów zdają się rozmyte lub podwójne. Astygmatyzm dotyka wielu osób, które w związku z tym potrzebują specjalnej korekcji wzroku za pomocą okularów lub torycznych soczewek.
Co warte podkreślenia, nadal nie jest do końca jasne, co powoduje to schorzenie. Wiadomo, że w wielu przypadkach jest to wada dziedziczna. Istnieje również astygmatyzm nabyty, jednak występuje zdecydowanie rzadziej i z reguły jest związany z uszkodzeniami mechanicznymi rogówki lub chorobami takimi jak stożek rogówki, a nawet cukrzyca.
Jak rozpoznać astygmatyzm?
Choroba, jaką jest astygmatyzm, objawia się problemem w ogniskowaniu, pogarszając ostrość wzroku zarówno w bliży, jak i dali. W takich sytuacjach toryczna soczewka kontaktowa powinna być noszona na co dzień.Osoba cierpiąca na powyższe schorzenie bardzo często mruży oczy, przekrzywia głowę podczas czytania, jak również odczuwa silne bóle głowy w okolicy czołowej. Do objawów astygmatyzmu zalicza się także widzenie niewyraźnych konturów, co zaburza poczucie przestrzeni i utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Specjaliści diagnozują astygmatyzm poprzez keratometrię (pomiar krzywizny rogówki) lub mapowanie gałki ocznej (badanie komputerowe). We własnym zakresie można przeprowadzić test lustra astygmatycznego. Należy spojrzeć na grafikę z równo rozłożonymi liniami względem środka. Przy prawidłowej budowie rogówki obraz powinien się lekko zniekształcić.
Toryczne soczewki kontaktowe dla astygmatyków
Korekcja niezborności za pomocą okularów zawsze była relatywnie prosta. Istnieją one na rynku już od pewnego czasu i do niedawna były jedynym ratunkiem dla pacjentów dotkniętych tą wadą wzroku. Soczewki dla astygmatyków długo nie były w stanie dorównać okularom, jeśli chodzi o skuteczność w korygowaniu niezborności ze względu na kwestię unieruchomienia ich na oku. Zwykłe szkła kontaktowe obracają się na oczach, co sprawia, że nie są w stanie skutecznie korygować astygmatyzmu.
Na szczęście nowoczesna technologia produkcji soczewek torycznych wyeliminowała powyższy problem – soczewki toryczne na astygmatyzm mają specjalne cechy, które umożliwiają ich stabilizację na rogówce (w ich produkcji wykorzystuje się technologie częściowego dociążenia prism ballast, peri-ballast oraz nowocześniejszą technologię dynamicznej stabilizacji). Dzięki temu ich użytkownicy mogą cieszyć się tak samo skuteczną korekcją wzroku, jak osoby z krótkowzrocznością.
Rodzaje soczewek torycznych
Osoby z niezbornością rogówkową mają coraz większy wybór soczewek torycznych w swoim zasięgu. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane (soczewki RGP, hydrożelowe, silikonowo-hydrożelowe), modalnością (czyli tym, jak często należy je wymieniać na nowe) oraz średnicą i krzywizną. Pacjenci mogą wybierać także spośród modeli twardych i miękkich. Pierwsze z nich wykonane są z gazoprzepuszczalnego tworzywa RGP, natomiast druga grupa torycznych soczewek kontaktowych jest wyprodukowana z miękkich materiałów silikonowo-żelowych. W ostatnich latach przybywa również marek produkujących kolorowe soczewki toryczne, co otwiera całkiem nowe możliwości osobom z astygmatyzmem, które mogą teraz nie tylko korygować swój wzrok, ale także zmieniać wygląd.
Ze względu na okres noszenia soczewki dla astygmatyków występują w następujących wariantach:
Jednodniowe soczewki toryczne
Jedno opakowanie zawiera 30 sztuk i można je nosić wyłącznie w trybie dobowym. Gwarantują komfort i doskonałą ostrość widzenia. Ponadto krótki okres użytkowania praktycznie eliminuje ryzyko zanieczyszczenia soczewki, które mogłoby doprowadzić do groźnych dla oka chorób. Reprezentantem tej grupy są soczewki kontaktowe 1 Day Acuvue Moist for Astigmatism.
Dwutygodniowe soczewki toryczne
Z reguły są one sprzedawane w opakowaniach po 6 sztuk, tak jak ma to miejsce w przypadku Acuvue Oasys for Astigmatism. Chronią przed promieniowaniem UV i bez problemu stabilizują się na oczach. 2-tygodniowa częstotliwość wymiany wciąż zapewnia optymalną ochronę przed bakteriami i nadmiernym zużyciem soczewki.
Miesięczne soczewki toryczne
Najpopularniejsza odmiana soczewek kontaktowych, także wśród tych, które przeznaczone są dla astygmatyków. Z reguły można je nosić w trybie dziennym przez 30 dni. W tym przypadku jednak zachodzi ryzyko przenoszenia soczewek, dlatego warto regularnie sprawdzać kiedy powinny być wymienione na nowe. Przykładem tego typu soczewek są Air Optix Plus Hydraglyde for Astigmatism.
Soczewki toryczne całodobowe
Jak sama nazwa wskazuje sprawdzają się zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego nie trzeba ich zdejmować przed snem. Do ich produkcji wykorzystuje się materiał silikonowo-hydrożelowy o sześciokrotnie większej przepuszczalności tlenu niż w tradycyjnych soczewkach. Tego typu soczewki jednak wymagają szczególnej pielęgnacji oraz nie powinny mieć kontaktu z wodą. Pacjent noszący takiesoczewki powinnien być pod stałą kontrola specjalisty! Przykładem tej grupy jest produkt Biofinity Toric.
Soczewki toryczne a zwykłe soczewki - różnice
Mimo iż obecnie na rynku jest wiele produktów dedykowanych astygmatykom, inną opcją wciąż dostępną dla tych osób są zwykłe soczewki sferyczne.
Nie są one przeznaczone do korekcji astygmatyzmu. Są jednak dużo tańsze, łatwiejsze w dopasowaniu i zapewniają bardzo dobrą ostrość widzenia osobom z delikatną niezbornością rogówkową. W ich przypadku odpada również problem z obracaniem się soczewki na oku, który wciąż może dotyczyć niektórych produktów starszej generacji. Z tych względów modele sferyczne są nadal często wybierane przez pacjentów z niewielką wadą wzroku a wymagających innego rodzaju korekcji wzroku (krótko-, daleko- lub starczowzroczności).
Soczewki toryczne są jednak niezbędne w przypadku osób o zaawansowanym astygmatyzmie. Ponadto zapewniają mimo wszystko lepszą ostrość widzenia również u osób z delikatną niezbornością dzięki redukcji efektu "halo".
Czy można korygować astygmatyzm zwykłymi soczewkami sferycznymi?
Wybór pomiędzy soczewkami kontaktowymi torycznymi a sferycznymi, przed którym stają zarówno pacjenci, jak i optometryści, sprowadza się do ustalenia, w którym momencie sferyczna korekcja nie wystarcza, aby zapewnić wymaganą ostrość widzenia, a więc jak wysoki musi być astygmatyzm, aby konieczne było przerzucenie się na toryczne stworzone do jego korekcji. Większość ekspertów zgadza się, że takim punktem granicznym jest 0.75D niezborności rogówkowej. Poziomy wyższe niż 0.75D zazwyczaj wymagają specjalistycznej korekcji, natomiast pacjenci z niższymi z powodzeniem używają soczewek sferycznych.
Oczywiście ostateczny wybór należy zawsze do pacjenta i uzależniony jest od tego, czy niezbędna jest maksymalna ostrość widzenia (chociażby ze względów zawodowych) i należy zainwestować w soczewki toryczne, czy w ich wypadku wygrywa wygoda i niższy koszt szkieł sferycznych. Optyk Rozmus zaleca wypróbowanie obu opcji, albowiem każda z nich ma zalety uzależnione od konkretnej sytuacji.
Ile kosztują soczewki kontaktowe na astygmatyzm?
W przypadku soczewek torycznych trzeba się liczyć z tym, że będą one droższe od sferycznych. Cena zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Jednodniowe są zdecydowanie najdroższe, ale za to, jak podkreślają specjaliści, ich noszenie jest najbezpieczniejsze dla oczu. Przeciętnie trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie 6,25 zł dziennie. Dużo mniej kosztuje użytkowanie wersji miesięcznej (około 1,50 zł dziennie). Do ceny należy również doliczyć koszt pielęgnacji soczewek kontaktowych, który przeciętnie wynosi około 30 groszy dziennie.
Gdzie kupić soczewki toryczne?
Niezależnie od tego czy zakup dotyczy soczewek torycznych czy sferycznych, pierwszym krokiem zawsze jest wizyta u okulisty lub optometrysty. Opinia specjalisty jest niezbędna, żeby prawidłowo określić wartości sferyczne, cylindryczne oraz oś cylindra, poza tym trzyba odpowiednio dopasować wielkość oraz krzywiznę soczewek, które zamierzamy nosić. Żadnych soczewek nie należy dobierać samodzielnie, a szczególnie w przypadku kiedy cierpimy na astygmatyzm. Pacjenci z relatywnie prostym typem tego schorzenia mogą mieć dopasowane soczewki toryczne praktycznie na poczekaniu. Osoby o bardziej skomplikowanych parametrach mogą być zmuszone, aby poczekać na soczewki robione na specjalne zamówienie, jednak rezultat u obu tych grup jest taki sam - ostre widzenie bez konieczności używania okularów.
Następnym krokiem jest zakup soczewek o ustalonych parametrach w salonie optycznym lub sklepie internetowym. W tej drugiej opcji zaletą niejednokrotnie jest korzystna cena przy zachowaniu tych samych standardów bezpieczeństwa co w stacjonarnych salonach. Z tego względu zachęcamy do zapoznania się z ofertą Optyk Rozmus – nasze soczewki toryczne posiadają wymagane certyfikaty i występują w najczęściej wybieranych odmianach i mocach.