Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Czy można pływać z soczewkami kontaktowymi?Lato to dla wielu z nas czas beztroski, jednak nie możemy zapomniać o zdrowiu naszych oczu, dlatego pamiętaj, aby zawsze ściągać soczewki przed każdym wyjściem na basen czy też na plażę a nawet przed wzięciem prysznica.

Jest to konieczne, ponieważ soczewki kontaktowe są w stanie zaabsorbować przeróżne patogeny oraz substancje chemiczne, które znajdują się w wodzie. W rezultacie takie soczewki powodować mogą mocne podrażnienie oczu oraz infekcje. Niekóre zakażenia, do których dochodzi tą drogą mogą prowadzić do utraty wzroku.

Dopuszczenie soczewek do kontaktu z wodą - czy to z kranu, czy basenową - stanowi prostą drogę do bardzo niebezpiecznych infekcji. Związane jest to z tym, że woda w zbiornikach nie jest sterylna i zawiera mnóstwo mikroorganizmów (bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków), które mogą zanieczyścić soczewki kontaktowe. To samo niestety należy powiedzieć o wodzie z kranu, nawet jeśli jest ona zdatna do picia.

Prawdopodobnie najniebezpieczniejszym mikroorganizmem mającym wpływ na soczewki kontaktowe jest pierwotniak o nazwie Acanthamoeba. Jest on w stanie przyczepić się do powierzchni soczewki, rozmnożyć a następnie uszkodzić rogówkę oka. Pełzakowate zapalenie rogówki (acanthamoeba keratitis) spowodowane tym mikroorganizmem jest niezwykle oporne na leczenie i często prowadzi do utraty wzroku (ewentualnie do przeszczepu rogówki), zwłaszcza jeśli nie zostanie wykryte na czas.

Niestety dość często pierwsze objawy pełzakowatego zapalenia rogówki diagnozowane są jako objawy zwykłego zakażenia bakteryjnego lub wirusowego i niezbędne leczenie podejmowane jest zbyt późno.

Aby uchronić się przed niebezpiecznym pierwotniakiem Acanthamoeba, nigdy nie używaj soczewek kontaktowych podczas pływania ani nawet prysznica. Mycie twarzy oraz usuwanie makijażu również powinno odbywać się po ściągnięciu soczewek. Jeśli Twoje soczewki wejdą w kontakt z wodą, natychmiast je zdejmij i wyrzuć. Jeżeli potrzebujesz soczewek kontaktowych do uprawiania sportów, takich jak pływanie czy nurkowanie, zawsze używaj szczelnych okularów do pływania lub masek, aby nie dopuścić do zalania oczu. W takich sytuacjach polecamy również używać soczewek jednodniowych, gdyż mogą być one po prostu wyrzucone na wypadek pomoczenia.

Jeśli odczuwasz podrażnienie lub ból oka, wzmożone łzawienie czy problemy z ostrością widzenia, skontaktuj się z okulistą i poinformuj go o soczewkach, które nosisz. Zdrowie Twoich oczu może od tego zależeć.

Jak uniknąć acanthamoeba keratitis

  • myj ręce przed dotykaniem soczewek
  • dokładnie czyść i dezynfekuj soczewki produktami do tego przeznaczonymi
  • ściśle podążąj za zaleceniami swojego lekarza okulisty w zakresie używania soczewek, ich pielęgnacji oraz przechowywania
  • nie pływaj ani nie bierz prysznica/kąpieli z soczewkami na oczach
  • jeśli pływanie z soczewkami jest konieczne, zawsze rób to z okularkami lub maską do pływania, a następnie wyrzuć zużyte w ten sposób soczewki, nawet jeśli wydają się czyste
  • nigdy nie pożyczaj soczewek nikomu oraz od nikogo
  • wymieniaj soczewki na nowe zgodnie z zaleceniami producenta.