11 najczęstszych błędów związanych z soczewkami
Pewne sytuacje przypadają w udziale tylko użytkownikom soczewek i tylko oni są w stanie je zrozumieć. Niektóre z nich są dość błahe, ale inne mogą być niebezpieczne, dlatego przygotowaliśmy listę porad dotyczących każdej z nich, aby Twoje doświadczenia z używaniem soczewek były jak najbardziej pozytywne.
- Nie wiem, która strona soczewki powinna znaleźć się na oku
Dość powszechny problem, zwłaszcza wśród nowicjuszy. Najprostszym sposobem ocenienia, czy soczewka wywinięta jest na właściwą stronę, jest umieszczenie jej na opuszce palca i spojrzenie na nią z boku. Jeśli widzisz, że jej zewnętrzny brzeg jest lekko wywinięty, oznacza to, że soczewka jest na złej stronie i należy ją odwrócić. Niektóre marki soczewek posiadają specjalny znacznik wskazujący, która strona powinna znaleźć się na gałce ocznej.
- Upuściłem/-łam soczewkę na podłogę (zgubiłem/-łam soczewkę)
Zdarza się każdemu. Zakładaj swoje soczewki przed lustrem, nad papierowym ręcznikiem położonym na biurku, stoliku itp. bądź inną powierzchnią, na której będzie je dobrze widać w razie ich upuszczenia. Jeśli soczewka dotknie czegoś innego niż Twoje oko, czyste ręce, czy pojemniczek z płynem, dokładnie ją wyczyść za pomocą płynu przed kolejną próbą jej założenia.
- Już zdjąłem/zdjęłam soczewki, a nie wiem, gdzie są moje okulary
Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest upewnienie się, że masz okulary zawsze przy sobie przed ściąganiem soczewek :)
- Zapomniałem/-łam kupić soczewki
W tym zabieganym świecie ciężko jest ciągle pamiętać o wszystkim i planować z wyprzedzeniem. Jeśli masz tendencję do zapominania o dokupieniu soczewek, ustaw w kalendarzu przypomnienie na tydzień lub dwa przed przewidywanym dniem, kiedy Twój zapas się wyczerpie. Dzięki temu zawczasu kupisz kolejną partię szkieł. Możesz również ustawić powiadomienie mailowe, które wyślemy Ci w wybranym przez Ciebie dniu. Aby to zrobić, wejdź do swojego konta i zakładki "Moje Dane" na naszej stronie internetowej i wybierz datę pod pytaniem "Kiedy chciałbyś/chciałabyś, aby przesłać Ci przypomnienie o złożeniu kolejngo zamówienia?"
- Zasnąłem/zasnęłam z soczewkami na oczach
To jest właśnie jedna z tych niebezpiecznych sytuacji. Jeśli soczewki, których używasz nie są przeznaczone do ciągłego noszenia, musisz ZAWSZE pamiętać, aby zdejmować je przed pójściem spać. Zwykłe soczewki nie są na tyle tlenoprzepuszczalne, aby można było w nich bezpiecznie spać, dlatego zapominalstwo w tej kwestii jest bardzo ryzykowne. Jeśli Twój styl życia lub tryb pracy oznacza, że często zdarza Ci się zasypiać z soczewkami, możesz spróbować przerzucić się na soczewki do ciągłego noszenia, które są do tego stworzone. Zrób to jednak wyłącznie po konsultacji ze specjalistą i pamiętaj, aby mimo wszystko zawsze starać się soczewki wyciągać z oczu przed pójściem spać.
- Rozerwałam/-łem soczewkę
Soczewki wykonane są z bardzo delikatnych i cienkich materiałów, aby jak najmniej uwierały w oczy. Z tego względu konieczna jest wyjątkowa ostrożność podczas obchodzenia się z nimi, ponieważ bardzo łatwo można je uszkodzić. Jeśli przez dłuższy czas nie używałeś/-łaś swoich soczewek i leżały one zanurzone w płynie przez kilka tygodni, przed ponownym ich otwarciem warto delikatnie potrząsnąć pojemniczkiem i obrócić go w dłoniach kilka razy. W ten sposób całe wnętrze pojemnika zostanie zwilżone płynem, a soczewki odkleją się od jego brzegów, jeśli płynu ubyło i zdążyły się przykleić. Dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko rozerwania soczewki podczas odkręcania wieczka lub wyciągania jej z pojemniczka. Jeśli zauważysz pęknięcie lub ubytek na swojej soczewce, nie zakładaj jej, gdyż tak uszkodzona soczewka może zadrapać Twoją rogówkę i otworzyć wrota infekcji. Jeżeli wada soczewki istniała przed pierwszym użyciem, może to oznaczać, że produkt jest wadliwy i należy go zwrócić do sprzedawcy w celu wymiany.
- Próbuję wskrzesić wyschniętą soczewkę, zanurzając ją w płynie
Nawet jeśli masz pewność, że soczewka nie jest przeterminowana, nie warto próbować. Większość szkieł kontaktowych zbudowana jest z delikatnych hydrożeli, które po wyschnięciu tracą swoją strukturę, przez co stają się one niezdatne do użycia, a nawet niebezpieczne.
- Spędzam noc poza domem, ale nie zabrałem/-am ze sobą płynu i pojemniczka na soczewki
Jedyne wyjście to zakup płynu z pojemniczkiem w całodobowej aptece. Pewnie zapłacisz trochę więcej niż zwykle, ale zakup na pewno nie pójdzie na marne. Jeśli takie sytuacje przydarzają Ci się często, pomyśl o przerzuceniu się na soczewki jednodniowe, które możesz zawsze nosić w torebce/plecaku.
- Skończył mi się płyn do soczewek i muszę użyć starego
Niezbyt dobry pomysł i doskonały sposób, aby zanieczyścić soczewki. Nie polecamy. Jeśli nie lubisz czyścić szkieł, przerzuć się na soczewki jednodniowe.
- Wyczyściłem/-am soczewki wodą
Fatalny pomysł! Woda, nawet ta zdatna do picia, nie jest sterylna i może być źródłem niebezpiecznego pierwotniaka o nazwie Acanthamoeba, który powoduje groźne zapalenie rogówki. Aby dowiedzieć się więcej na temat ryzyka związanego z wodą, przeczytaj ten artykuł.
- Używam soczewek jednodniowych wielokrotnie
Posunięcie całkowicie nielogiczne. Soczewki jednodniowe są relatywnie kosztowne, więc niektórzy mogą mieć pokusę, aby używać jednej pary przez kilka dni. Jest to jednak działanie podkopujące sens ich stosowania, ponieważ są one zalecane w sytuacjach wrażliwości oczu, tendencji do suchego oka, alergii itd. Używając jednej pary wielokrotnie, narażasz oczy na wszystkie te dolegliwości, przed którymi próbowałeś/-łaś się uchronić, inwestując w ich zakup.