Dlaczego muszę zbadać wzrok przed kupnem soczewek?

Dlaczego muszę zbadać wzrok przed kupnem soczewek?Jako wyroby medyczne, soczewki kontaktowe muszą być traktowane z wyjątkową ostrożnością. Ostatecznie wkłada się je do oczu, a więc wizyta u specjalisty wydaje się dobrym pomysłem przed pierwszym ich użyciem. Soczewki różnią się wieloma paramtrami i to właśnie Twój okulista (lub optyk) pomoże Ci ustalić, które będą dla Ciebie najlepsze. Specjalista pokaże Ci również, jak należy używać soczewek oraz jak o nie dbać.

Aby ustalić swoją wadę wzroku

W dzisiejszych czasach wiele osób wymaga korekcji wzroku. Do zadań okulisty należy ustalenie, w jakim stopniu Twoje oczy wymagają tego rodzaju wspomagania. Po przeprowadzeniu badania, specjalista wypisze receptę na Twoje korekcyjne soczewki kontaktowe. Zakres mocy korekcyjnych dostępnych w soczewkach jest różny w zależności od producenta, ale większość z nich zaspokaja potrzeby 99% pacjentów. Aby Twój lekarz mógł określić, jakie moce soczewek są dla Ciebie odpowiednie, musi przeprowadzić specjalistyczne badanie. Dzięki temu stwierdzi, czy jesteś krótko- czy dalekowzroczny/-na, czy cierpisz na astygmatyzm lub starczowzroczność oraz w jakim stopniu wymagasz korekcji wzroku. Brzmienie recepty na soczewki zależeć będzie od wyniku tego badania. Pamiętaj, że jeśli nosisz okulary, recepta na soczewki będzie się różnić od tej na okulary. Soczewki leżą bezpośrednio na oczach a okulary kilka centymetrów od nich, stąd ta różnica.

Aby dopasować soczewki

Nawet jeśli badanie wykaże, że nie potrzebujesz korekcji wzroku, ponieważ działa on bez zarzutu, powinieneś/powinnaś poddać się dopasowaniu soczewek, jeśli planujesz zakup kolorowych soczewek używanych w celach kosmetycznych. Powód jest prosty - w przypadku soczewek kontaktowych nie ma czegoś takiego jak uniwersalny rozmiar. Każda marka posiada określone parametry, które mogą, ale nie muszą pasować do Twoich oczu. Przed zakupem musisz ustalić, jakie parametry są dla Ciebie odpowiednie i możesz to zrobić jedynie odwiedzając okulistę lub optyka.

Noszenie niedopasowanych soczewek może być powodem wielu niepożądanych komplikacji, począwszy od podrażnienia oczu, a skończywszy na poważnym urazie rogówki, infekcji, a nawet ślepocie. Aby do tego nie dopuścić, okuliści oraz optometryści przeprowadzają specjalistyczne badanie za pomocą sprzętu zwanego keratometrem, który mierzy krzywiznę rogówki. Krzywizna jest jednym z najważniejszych elementów każdej recepty na soczewki. Nawet jeśli nie potrzebujesz soczewek korekcyjnych, ustalenie tego parametru dla Twoich oczu jest bardzo istotne. Na opakowaniach soczewek jest on określany jako B. C. (ang. base curve) i waha się między 8.0 a 10.0. Im wyższa wartość, tym rogówka jest bardziej spłaszczona.

Kolejnym parametrem soczewek, którego ustaleniem zajmuje się optometrysta jest ich średnica (DIA, z ang. diameter). Największe soczewki, jakie oferujemy w naszym sklepie to soczewki sclera ze średnicą 22mm. Zwykłe soczewki korekcyjne mają średnice rzędu 13.0-15.0mm. Krzywizna oraz średnica zawsze podawane są razem.

Używanie soczewek, które są zbyt małe, może skutkować urazem rogówki i ryzykiem infekcji. Zbyt duże soczewki mogą się przesuwać i zwijać na oczach a także przysparzać problemów podczas zakładania. Podsumowując, wizyta u okulisty bądź optometrysty oraz ustalenie parametrów oczu są konieczne przed pierwszym użyciem soczewek.

Aby dowiedzieć się, jak używać soczewek

Podczas wizyty z dopasowaniem soczewek okulista powinien szczegółowo poinstruować Cię odnośnie do sposobu zakładania, zdejmowania oraz przechowywania soczewek, a także poinformować, co robić w razie problemów. Lekarz lub optometrysta pokaże Ci, jak prawidłowo zakładać i zdejmować szkła oraz poinformuje, jakie ryzyko wiąże się z ich nieprawidłowym używaniem. Jedną z najważniejszych kwestii, jaką powinien poruszyć, jest higiena. Każdy nowy użytkownik soczewek kontaktowych musi zostać poinstruowany, jak czyścić soczewki oraz jak je przechowywać, aby pozostały bezpieczne i wygodne jak najdłużej. Specjalista podczas wizyty może również polecić określony płyn do pielęgnacji soczewek, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb danego pacjenta. Osoby cierpiące na zespół suchego oka powinny otrzymać informacje dotyczące możliwych metod radzenia sobie z tym problemem, w tym dotyczące kropli do oczu przyjaznych soczewkom. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, przejdź do działu porad.

Aby dopełnić formalności obowiązujących w Twoim kraju

Jeśli mieszkasz w USA, musisz dostarczyć nam ważną receptę na soczewki, abyśmy mogli zrealizować Twoje zamówienie. Ma to związek z przepisami dotyczącymi sprzedaży soczewek kontaktowych w Stanach Zjednoczonych określonymi przez FDA. Tylko dzięki wizycie u specjalisty zakończonej uzyskaniem recepty na soczewki będziesz w stanie dopełnić formalności wymaganych podczas składania zamówienia. Jeśli przeszedłeś/przeszłaś badanie wzroku, ale nie posiadasz recepty, wyślij nam dane swojego lekarza lub optyka, a my skontaktujemy się z nim/nią i zweryfikujemy informacje podane poprzez naszą stronę.

Jak wiać, wizyta u optyka lub okulisty jest konieczna przed pierwszą inwestycją w soczewki. Dla własnego dobra i bezpieczeństwa dowiedz się, czy możesz nosić szkła oraz jakie potrzeby mają Twoje oczy. Badając wzrok i ustalając swoje idealne parametry, minimalizujesz również ryzyko rozczarowania. Dzięki temu będziesz mógł/mogła zamówić produkt perfekcyjnie dopasowany do Twoich potrzeb i wygodny w użyciu.

Nasz zespół specjalistów jest zawsze chętny do pomocy, jeśli po drodze nasuną Ci się jakieś pytania. Pamiętaj jednak, że porada online nie zastąpi wizyty u lekarza.

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.