Jak używać i dbać o soczewki kontaktowe?
Wiele osób ma problem z dotykaniem swoich oczu, o wkładaniu czegokolwiek do nich nie wspominając. Najlepszym sposobem, aby przezwyciężyć te trudności i strach jest wizyta u optyka lub okulisty - dzięki niej dowiesz się, jak zakładać i dbać o soczewki, a także wypróbujesz swoją pierwszą parę, a co za tym idzie, Twój strach przed nieznanym powinien szybko minąć. Używanie soczewek kontaktowych jest bezpieczne i proste dla każdego, zakładając odpowiednie przygotowanie.
Poniżej przedstawiamy zestaw porad i wytycznych dotyczących używania soczewek. Jest to instruktaż pomocny szczególnie tym osobom, które za sobą mają już wizytę u specjalisty i dopasowanie soczewek, lecz nie są w 100% pewne, że dokładnie wszystko zapamiętały. Możesz w każdej chwili do niego zajrzeć, aby upewnić się, że robisz wszystko prawidłowo.
Zakładanie soczewek kontaktowych
Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby poprawnie i bezpiecznie zakładać soczewki.
- Soczewki zakładaj, zanim nałożysz swój makijaż, aby uniknąć ryzyka wprowadzenia do oczu zanieczyszczeń. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku używania kosmetyków wodoodpornych oraz zawierających brokat.
- Dokładnie umyj ręce mydłem i wytrzyj je do sucha czystym ręcznikiem. Najlepiej, aby był to ręcznik niepozostawiający na rękach drobnych włókien.
- Znajdź miejsce w domu, w którym wygodnie będzie Ci praktykować zakładanie soczewek, najlepiej takie, w którym łatwo znaleźć soczewkę w razie jej zgubienia - w początkowym etapie o to nietrudno.
- Umieść pierwszą soczewkę na opuszce palca wskazującego lub środkowego i upewnij się, że nie jest ona wywinięta na złą stronę. Nieprawidłowo ustawioną soczewkę poznasz po tym, że jej brzegi będą się delikatnie wywijać na zewnątrz. Niektóre soczewki mają specjalne oznaczenia, dzięki którym od razu wiadomo, którą stroną należy je zakładać.
- Przyjrzyj się dokładnie, czy soczewka nie jest uszkodzona lub brudna. Jeśli zauważysz jakiś ubytek lub pęknięcie, to znak, że należy ją wymienić na nową. Jeśli soczewka jest brudna, spróbuj wyczyścić ją za pomocą płynu do pielęgnacji i zacznij jeszcze raz.
- Kiedy soczewka jest gotowa do użycia, za pomocą palców wolnej ręki otwórz szeroko swoje oko.
- Umieść soczewkę centralnie na swojej tęczówce i zamknij oko lub, jeśli tak jest Ci łatwiej, skieruj wzrok do góry i w bok i umieść soczewkę na białku oka, a następnie przesuń ją na właściwą pozycję.
- "Poprzewracaj oczami" w różnych kierunkach i zamrugaj kilkakrotnie, aby soczewka wskoczyła na właściwą pozycję oraz aby usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza.
Jeśli soczewki będą zakładane zgodnie z powyższymi instrukcjami, powinny zapewnić komfort i doskonałą ostrość widzenia przez cały dzień.
Używanie soczewek - co robić a czego unikać
Podczas noszenia soczewek kontaktowych należy przestrzegać pewnych zasad, dzięki którym pozostaną one bezpieczne i komfortowe. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do wymienionych poniżej wytycznych, aby uniknąć problemów.
Zminimalizuj początkowy dyskomfort
Dobrym pomysłem jest, aby początkowo nosić soczewki kontaktowe tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, tak, aby oczy mogły stopniowo przyzwyczajać się do uczucia związanego z ich używaniem. Z czasem można wydłużać te okresy, dzięki czemu łagodnie i bezproblemowo przestawisz się z okularów na soczewki. Dyskomfort na początku noszenia soczewek jest zupełnie normalny i jeśli soczewki są dobrze dobrane, bardzo szybko mija. Jeśli jednak czujesz, że soczewki Cię uwierają lub powodują podrażnienia już po jakimś czasie od pierwszego ich użycia, bezzwłocznie je zdejmij i zasięgnij pomocy specjalisty.
Przestrzegaj czasu noszenia
Zawsze wymieniaj soczewki na nowe zgodnie z czasem rekomendowanym przez producenta, ponieważ soczewki noszone dłużej niż powinny, mogą być przyczyną problemów potencjalnie niebezpiecznych dla Twoich oczu. Jeśli soczewki mogą być noszone maksymalnie przez 12 godzin w ciągu dnia a następnie muszą zostać zdezynfekowane w płynie, zadbaj o to, aby móc je po tych 12 godzinach ściągnąć i odstawić do dezynfekcji. W sytuacji, w której podczas używania soczewek miesięcznych, czujesz dyskomfort już po tygodniu, zastanów się nad tym, czy Twoje zabiegi czyszczenia i pielęgnacji soczewek są wystarczająco dokładne. Możesz również rozważyć przerzucenie się na soczewki jednodniowe, które tych zabiegów nie wymagają. Nigdy nie śpij w soczewkach, chyba że są one do tego wyraźnie przeznaczone. Rogówka oka musi otrzymywać określoną ilość tlenu, aby pozostała zdrowa. Soczewki kontaktowe zakrywają całą rogówkę, ograniczając ilość tlenu, jaka do niej dociera. W ciągu dnia nie ma to większego znaczenia, ponieważ nowoczesne soczewki są tlenoprzepuszczalne a nasze oczy są prawie przez cały czas otwarte. Ponadto, podczas mrugania soczewka rusza się na oku, co sprawia, że tlen ma przez ułamek sekundy możliwość przedostania się do rogówki. W nocy jednak nie ma to miejsca i soczewki znacznie ograniczają już i tak niewielką ilość tlenu, jaka dociera do oczu.
Konsekwencje spania w soczewkach mogą być bardzo poważne. Badania wykazały, że ryzyko infekcji wzrasta w takim wypadku o 25% i takie zakażenia są na ogół trudniejsze w leczeniu na skutek problemów immunologicznych oka wynikających ze spania w soczewkach. Co więcej, soczewki, które przez całą noc były dociskane do oczu powiekami, znacznie trudniej jest ściągnąć, albowiem kleją się one do rogówki, co sprawia, że łatwo wtedy o uraz.
Tylko soczewki do ciągłego noszenia, które są wyjątkowo tlenoprzepuszczalne, mogą być używane podczas snu. Jeśli prowadzisz nieregularny tryb życia i często pracujesz na zmiany (z możliwością drzemki), ten rodzaj soczewek będzie dla Ciebie odpowiedni.
Zapobiegaj suchym oczom
Jeśli masz wrażenie suchych oczu podczas noszenia soczewek, zaprzestań ich używania i skonsultuj się ze swoim okulistą. Być może konieczna będzie zmiana marki soczewek, wypróbowanie nowego płynu do pielęgnacji lub zakup kropli nawilżających, które mają doskonałe działanie kojące. W naszym sklepie znajdziesz wiele kropli do oczu, których można używać podczas noszenia szkieł kontaktowych. Dobrym rozwiązaniem może być przerzucenie się na soczewki jednodniowe, których używanie wiąże się z mniejszym dyskomfortem i suchością oczu.
Nie pozwól na kontakt z wodą
Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas noszenia szkieł kontaktowych jest niedopuszczanie do ich kontaktu z wodą. Jest to nieco wbrew intuicji, albowiem wiele osób rezygnuje z okularów na rzecz soczewek, aby móc uprawiać ulubione sporty, w tym pływanie. Jeśli podczas używania soczewek woda dostanie się do Twoich oczu, natychmiast je ściągnij i wyrzuć, ponieważ zanieczyszczone wodą soczewki są główną przyczyną rozwoju pasożytniczej infekcji oczu zwanej acanthamoeba keratitis, która może mieć katastrofalne skutki. Jeśli musisz korzystać z soczewek, aby uprawiać sporty wodne, zawsze chroń oczy przed wodą za pomocą okularów lub masek do pływania i pamiętaj, aby użyte w takich sytuacjach soczewki wyrzucać zaraz po wyjściu z wody.
Nigdy się nie dziel
Kwestia wydawałoby się, oczywista, jednak warta podkreślenia: nigdy nie pożyczaj nikomu ani od nikogo używanych soczewek oraz pojemniczków na soczewki, gdyż jest to wysoce niehigieniczne i dramatycznie podnosi ryzyko infekcji. Każde oko posiada swoją unikatową florę bakteryjną i używanie cudzych soczewek zaburza to środowisko, a także je zanieczyszcza. Z tego samego powodu nie wolno wymiennie nosić soczewek raz na lewym, raz na prawym oku.
Zdejmowanie soczewek i higiena
Zdejmowanie soczewek jest nieco łatwiejsze niż ich zakładanie, ale musi być przeprowadzane z taką samą dbałością o higienę i bezpieczeństwo, aby nie dopuścić do ich uszkodzenia, czy zanieczyszczenia.
- Naturalnie pierwszym krokiem jest dokładne umycie rąk.
- Wypłucz swój pojemniczek na soczewki przeznaczonym do tego płynem, a następnie go napełnij.
- Umyj i wytrzyj ręce czystym ręcznikiem.
- Jedną ręką szeroko otwórz swoje oko, a drugą spróbuj delikatnie przesunąć soczewkę ku dołowi i chwycić ją w dwa palce (chwytem pęsetkowym).
- Umieść soczewkę na dłoni i wlej do niej odrobinę płynu do pielęgnacji soczewek. Nigdy nie używaj wody ani innych, nieprzeznaczonych do tego celu płynów.
- Potrzyj palcem soczewkę z obu stron tak, aby została dokładnie wymyta płynem. W przypadku niektórych płynów ta czynność nie jest wymagana, zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.
- Opłucz soczewkę płynem i włóż ją do wcześniej przygotowanego pojemniczka.
- Powtórz te same czynności dla drugiej soczewki.
Podczas wyciągania, czyszczenia oraz przechowywania soczewek warto pamiętać o pewnych kwestiach:
- Zawsze upewniaj się, że Twoje ręce są idealnie czyste i suche przed dotykaniem oczu oraz pojemniczka na soczewki.
- Twoje paznokcie powinny być krótkie i czyste, aby nie dopuścić do przypadkowego uszkodzenia soczewek lub zadrapania rogówki.
- Zawsze najpierw zdejmuj soczewki, a dopiero potem zmywaj makijaż. Szkła kontaktowe nie mogą mieć styczności z wodą ani z kosmetykami, szczególnie z oleistymi zawiesinami.
- Niektórym użytkownikom soczewek w zdejmowaniu szkieł pomaga uprzednie użycie kropli do oczu. Wybieraj tylko takie krople, które nadają się do używania wraz z soczewkami.
- Opisz swój pojemniczek na soczewki, aby wiedzieć, kiedy należy je wymienić na nowe.
- Nawet jeśli masz tę samą wadę wzroku w lewym, jak i prawym oku, nigdy nie mieszaj soczewek między sobą - trzymaj się używania jednej i tej samej soczewki dla każdego oka. Dzięki temu osady oraz bakterie nie będą się rozprzestrzeniać. Większość pojemniczków na soczewki ma oznaczenie "R" dla prawego oka. Jeśli Twój pojemniczek go nie posiada, możesz po nim pisać niezmywalnym markerem.
- Trzymaj soczewki w płynie do pielęgnacji przez co najmniej kilka godzin tak, aby miały one czas na dezynfekcję. Każdy płyn ma dołączoną instrukcję, w której znajduje się informacja dotycząca minimalnego czasu namaczania soczewek.
- Nigdy nie mieszaj starego i nowego płynu do soczewek w pojemniczku. Zanim wypełnisz pojemnik nowym płynem, najpierw go dokładnie wypłucz, uprzednio wylewając stary płyn.
- Pojemniczek na soczewki należy codziennie płukać i zostawiać do wyschnięcia.
- Pamiętaj, aby regularnie wymieniać pojemnik na soczewki na nowy (najlepiej raz na miesiąc). Stary pojemniczek może być źródłem groźnych zanieczyszczeń.
Aby używanie soczewek było bezpieczne, komfortowe i bezproblemowe, należy pamiętać o regularnych wizytach u optyka bądź okulisty. Dzięki nim nie tylko sprawdzisz kondycję swoich oczu, ale także będziesz mieć okazję na podniesienie niepokojących Cię kwestii dotyczących soczewek. Być może z pomocą specjalisty znajdziesz nowy i skuteczny sposób na ewentualne szeroko pojęte problemy związane z korekcją wzroku.
Jeśli dotyczy Cię któryś z objawów wymienionych poniżej, zdejmij soczewki i nie zwlekaj z wizytą u lekarza okulisty:
- pieczenie oczu,
- swędzenie oczu,
- nadmierne łzawienie,
- rozmazany obraz,
- ból oczu,
- czerwone oczy,
- nadmierna wrażliwość oczu.